Rehabilitacja kręgosłupa – jak wygląda – kręgosłup to jeden z narządów ruchu, który narażony jest na różnego rodzaju przeciążenia czy urazy. W ich skutek nie jest on w stanie prawidłowo funkcjonować, wysyłając pacjentowi sygnały bólowe. Pomocna okazuje się rehabilitacja, bazująca na odpowiednio dobranych ćwiczeniach. Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa i ile trwa?
Kiedy należy udać się do specjalisty?
Wielu pacjentów każdego dnia uskarża się na ból kręgosłupa, jednak nie zawsze szukają oni profesjonalnej pomocy. Przywykliśmy do tego, że siedzenie w tej samej pozycji przez dłuższy czas sprawia nam ból, a schylanie się nie jest już tak proste, jak kiedyś. Niemniej jednak bóle kręgosłupa, będące najczęstszym objawem problemów z tym narządem, z czasem zaczynają się nasilać. W pewnym momencie mogą okazać się na tyle uporczywe, że nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego też zawsze, gdy pojawia się ból kręgosłupa, trwający dłużej, niż kilka dni, należy zgłosić się po pomoc do specjalisty. Jest nim lekarz ortopeda bądź doświadczony rehabilitant. Osoby, które przeszły różnego typu urazy czy wypadki, również powinny skorzystać z pomocy. Lekarz w pierwszej kolejności zbada pacjenta – może on także posiłkować się profesjonalnym sprzętem w celu postawienia trafnej diagnozy. Najczęściej schorzenia kręgosłupa nie są na tyle zaawansowane, aby konieczne było przeprowadzenie inwazyjnego, skomplikowanego zabiegu. W większości przypadków specjalista kieruje pacjenta na zabiegi rehabilitacyjne, które przeprowadza fizjoterapeuta. Jeśli udamy się do niego bezpośrednio, to leczenie będzie można rozpocząć jeszcze szybciej.
Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa?
Leczenie schorzeń kręgosłupa tradycyjną metodą polega na kinezyterapii. Są to specjalnie dopasowane ćwiczenia, które uwzględniają stopień zaawansowania choroby oraz możliwości własne pacjenta. Zdecydowana większość z nich nie jest bolesna, jednak wykonywanie niektórych może sprawiać pewien dyskomfort. Pamiętajmy, aby kierować się wyłącznie poradami specjalisty – zmiana sposobu wykonywania poszczególnych aktywności sprawia, że rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych efektów. Specjaliści bazują między innymi na ćwiczeniach miejscowych izometrycznych, biernych, czynnych, samowspomaganych czy w odciążeniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby przywrócić kręgosłupowi pełną sprawność, a następnie utrzymać ją na wysokim poziomie.
Masaże oraz fizykoterapia kręgosłupa
Kinezyterapia przynosi bardzo dobre efekty w dłuższym okresie, jednak coraz częściej wspomagamy ją innymi metodami leczenia. Dzięki nim pacjent szybciej może powrócić do formy, a także zmniejszyć odczuwanie dolegliwości bólowych. Pomocne okazują się w szczególności masaże kręgosłupa. Pamiętajmy, że nie mają one nic wspólnego z masażem relaksacyjnym – ich głównym celem jest bowiem leczenie. Masaże nie zawsze są dla pacjenta przyjemne, zwłaszcza jeśli fizjoterapeuta uciska bolące miejsce. Niemniej jednak w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami dają one naprawdę zadowalające efekty. Specjaliści często sięgają też po czynniki fizyczne, takie jak dźwięki, światło czy fale magnetyczne. Fizykoterapia poprawia nie tylko stan samego kręgosłupa, ale również przepływ krwi w organizmie czy pracę układu nerwowego, jednocześnie ograniczając przykurcze. Fizykoterapia najczęściej stosowana jest w przypadku urazów bądź w sytuacjach, gdy pacjent od dłuższego czasu zmaga się z dolegliwościami bólowymi.
Jak długo trwa rehabilitacja kręgosłupa?
Rehabilitanci stoją na stanowisku, że dobrze prowadzona rehabilitacja kręgosłupa powinna trwać przynajmniej kilka miesięcy. Pacjenci mogą odczuwać poprawę stanu zdrowia już po pierwszych kilku sesjach w gabinecie, jednak nie oznacza to, że ich kręgosłup jest w pełni sprawy. Czas trwania terapii zależy w dużej mierze od zaawansowania schorzenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. W niektórych przypadkach leczenie może potrwać nawet rok, podczas gdy w innych zakończy się po 6-8 miesiącach. Najlepsze efekty przynosi łączenie różnych metod terapii, lecz niektóre z nich nie są refundowane, zatem pacjent musi za nie zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli zdecydujemy się na część zabiegów, to korzystnie odbyć je w seriach.
Zobacz również:
-
- głęboka stymulacja kawitacyjna http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/gleboka-kawitacja/
- rehabilitacja po zawale Szczecin https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-kardiologiczna/
- pinoterapia Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/terapia-manualna/
Do kogo zgłosić się na rehabilitację kręgosłupa?
Rehabilitację kręgosłupa prowadzą doświadczeni fizjoterapeuci, którzy posiadają dużą wiedzę w tym zakresie oraz wieloletnią praktykę. Dobrze, jeśli dysponują oni specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu mogą zaproponować pacjentowi przeprowadzenie bardziej zaawansowanych zabiegów. Co istotne, na zabiegi rehabilitacyjne uczęszczają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Najmłodsi muszą udać się do fizjoterapeuty, który posiada uprawnienia do pracy z dziećmi. W ich przypadku rehabilitacja polega głównie na kinezyterapii, choć w niektórych przypadkach można też sięgnąć po bardziej zaawansowane metody leczenia. Najczęściej jednak potrzebna jest zgoda lekarza prowadzącego, a także szczegółowa dokumentacja medyczna, na podstawie której można podjąć trafną decyzję.
Spondylus rehabilitacja Szczecin |
Aleja Papieża Jana Pawła II 36 |
70-453 Szczecin |
665035035 |
www.spondylus-rehabilitacja.pl |