Na czym polega budowa dachów? Dach to zwieńczenie bryły budynku i zakończenie etapu, jakim jest stan surowy zamknięty. Budowa dachu stanowi proces skomplikowany i wieloetapowy. Do jego stworzenia konieczne jest właściwe drewno konstrukcyjne, więźba dachowa, poszycie oraz dachówka. Na końcu niezbędne jest jeszcze wykończenie w postaci okien czy rynien. Jak wygląda cały ten proces? Oto poszczególne jej etapy.
Budowa dachu – etap I, czyli projekt konstrukcji
Podstawą każdej pracy budowlanej jest projekt. W projekt wchodzi zarówno dach, jak i cała bryła budynku, a znajdują się tam informacje o kształcie konstrukcji, lokalizacji okien, a także informacje o charakterze spadów i krokwi. Na tym etapie określa się też rodzaj pokrycia zewnętrznego dachu. Dokładny projekt pozwala określić zapotrzebowanie na materiały budowlane.
Na początek zwykle wystarcza rodzaj drewna niezbędny do wykonania więźby, w tym:
– murłata (inaczej wiązar lub więzar) – główny element nośnej konstrukcji dachu, który jest oparciem dla krokwi,
– krokwie – grube, ukośne belki, które są oparciem dla konstrukcji dachu,
– łaty – długie listwy, które mocowane są w poprzek krokwi,
– kontr łaty – deski o mniejszym przekroju niż łaty, które montowane są prostopadle do nich.
Budowa dachu – etap II, czyli wzniesienie więźby dachowej
Wyróżnia się kilka rodzajów więźb dachowych (np. wiązary kratowe). Ich wykonaniem zajmują się specjaliści. Pierwszym etapem wznoszenia więźby jest montaż murłata, który osadzany jest najczęściej na szczycie ścian bocznych ostatniego piętra budynku na znajdujących się głęboko w ścianie szpilach. Następnym krokiem jest montaż krokwi. Ich rozmieszczenie zależy od typu dachu. Najprostszy jest dach dwuspadowy. Właściwej długości krokwie montuje się wtedy na przeciwległych ścianach domu i łączy na szczycie dachu pod ustalonym w projekcie kątem. Następnie łączy się je ze sobą i do więźmy z użyciem specjalnych, prefabrykowanych części stalowych – zwykle mocnych śrub. Konstrukcję można wzmocnić dodatkowo poprzez atew.
Sprawdź również:
-
-
- blacha trapezowa powlekana cena zachodniopomorskie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-zachodniopomorskie/
- cena blachy trapezowej podlaskie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-podlaskie/
- blacha trapezowa t18 cena za m2 mazowieckie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-mazowieckie/
-
Budowa dachu – etap III, czyli foliowanie lub deskowanie
Więźbę dachową należy zabezpieczyć folią, co jest określane jako foliowanie. Dzięki temu można zapewnić nieprzemakalność i szczelność konstrukcji. Folie muszą spełniać odpowiednie normy, wyróżnia się ich dwa rodzaje: wysokoprzepuszczalne oraz niskoprzepuszczalne, które różnią się ilością przepuszczanej pary. Folia układana jest z uwzględnieniem zakładek, dzięki temu woda będzie spływać na zewnątrz. Folia montowana jest z użyciem zszywek lub gwoździ. Alternatywą foliowania jest deskowanie, czyli pokrywanie konstrukcji szczelnie przylegającymi do siebie deskami. To jednak rozwiązanie stosowane zdecydowanie rzadziej.
Polecamy także:
-
-
- wiązary Bydgoszcz http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-bydgoszcz/
- wiązary dachowe Częstochowa http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-czestochowa/
- wiązary dachowe drewniane wielkopolskie http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-wielkopolskie/
-
Budowa dachu – etap IV, czyli łacenie
Pierwszym etapem łacenia jest mocowanie kontr łat, czyli odpowiednio długich deseczek montowanych na krokwiach zabezpieczonych folią. Kontr łaty powinny łączyć się w części kalenicowej (u szczytu dachu), dzięki czemu powstaje przestrzeń wentylacyjna. W dalszej kolejności wykonywany jest montaż właściwy łat, czyli dłuższych desek montowanych poprzecznie do krokwi.
Budowa dachu – etap V, czyli montaż rynien, pasa nadrynnowego, okapu dachu i okien
W tym etapie następuje montaż wszystkich dodatkowych elementów. Jako pierwsze zakładane są okna, osadzane w konstrukcji dachu. W dalszej kolejności zakładane są rynny oraz pas nadrynnowy, który zapewnia prawidłowy odpływ wody z dachu. Później zakładany jest okap dachu, który zabezpiecza przed przedostawaniem się ptaków i innych zwierząt pod połać. W przypadku dachu, który zbudowany jest z więcej niż dwóch spadków, konieczne jest założenie rynny koszowej.
Budowa dachu – etap VI, czyli układanie pokrycia dachowego
Po instalacji łat dekarz zajmuje się układaniem zewnętrznej warstwy dachu. Zwykle jest to dachówka betonowa lub ceramiczna albo blachodachówka czy blacha falista. Pracę zaczyna się od rozłożenia jednego rzędu i właściwego dopasowania ich ścisku do dachu. Po ustaleniu, ile dachówek jest potrzebnych na każdy rząd, następuje ich wkręcanie za pomocą wkrętów, zaczynając od prawej strony. Dachówki zawsze układane są od prawej do lewej.
Budowa dachu – etap VII, czyli ocieplenie poddasza
Ostatnim etapem jest ocieplenie poddasza https://ocieplanie-dachow.com.pl/ , które wykonywane jest po zakończeniu tworzenia konstrukcji dachu. Do ocieplenia stosowana jest zwykle wełna mineralna, która dostępna jest w kilku wariantach grubości (od 5 do 30 cm). Optymalne ocieplenie wymaga przynajmniej 25 centymetrów grubości. Wełna mocowana jest bezpośrednio między krokwiami. Powszechnym błędem popełnianym na tym etapie prac jest wykorzystywanie jednej warstwy na szerokość jednej krokwi. W ten sposób zwiększa się utrata ciepła i wzrastają koszty ogrzewania domu, co ma duże przełożenie na budżet domowników. Po etapie montowania wełny, następuje zakładanie folii paroizolacyjnej. Tak przygotowaną powierzchnię można zakryć kolejną warstwą, którą stanowi najczęściej płyta karton-gipsowa. Płyty karton-gips zapewniają równą i gładką powierzchnię, która jest w pełni gotowa do malowania. W ten sposób kończy się proces budowy dachu.