Laptopy do gier – jeszcze kilka lat temu określało się je wymysłem dla najbogatszych. Inni twierdzili, że to jest niepotrzebny wydatek, a i tak najlepsze są „blaszaki”, czyli komputery stacjonarne do gier. O czym mowa? O laptopach do gier, które ostatnimi czasy są niezwykle popularne, i w swojej wydajności stoją ramię w ramię ze swoimi stacjonarnymi kolegami.
Mimo to, osoby chcące się rozkoszować wysokiej jakości grą, głowią się przy zakupie: czy stacjonarnie, a czy może mobilnie? Może jednak laptop do gier to jeszcze nie to? Myślę, że tutaj trzeba przemyśleć obie opcje, i w zależności od swoich preferencji wybrać tę, która na najlepiej będzie odpowiadać
Obie opcje mają swoje mocne i słabe strony. Wydawać by się mogło, że w starciu laptop – blaszak zwycięzca będzie przesądzony. Nic bardziej mylnego. Dla osoby, która potrzebuje sprzętu, który zajmuje mało miejsca, laptop do gier jest wybawieniem.
Już na pierwszy rzut oka zajmuje mniej niż komputer stacjonarny. A mimo tego, że mniejszy w środku jest tak samo szalony jak jego większy kolega – sztaby inżynierów przez lata dopracowali do perfekcji części do laptopów, dzięki czemu niczym one nie ustępują – zarówno jeżeli chodzi wydajność, jak i cenę.
Nie dziwi nas już kolejny model laptopa do gier w sklepie komputerowym popularnych marek. Każda z nich prześciga się o to, by stworzyć laptop idealny. I idzie im to całkiem nieźle.
Za mniejsze rozmiary musimy jednak ciut więcej zapłacić. Nie są jednak to jakieś zaporowe kwoty, które nie pozwolą nam na rozkoszowanie się grą na laptopie – dobrej jakości sprzęt może kosztować około trzech tysięcy złotych. Oczywiście, znajdziemy modele tańsze i droższe, a wszystko zależy od naszych potrzeb. Zdecydowanym plusem laptopa jest jego mobilność. Dzięki tej niby niewielkiej zalecie, otwiera się przed nami morze możliwości.
Mobilność oznacza, że możemy oddawać się przyjemności grania w nasze ulubione gry praktycznie z każdego miejsca na świecie, o ile mamy tam dostęp do prądu oraz Internetu (w niektórych przypadkach). W porównaniu do „blaszaków” laptopy do gier są energooszczędne, na czym zyskuje nasz rachunek za prąd. Energooszczędność sprawdza się również w podróży, gdzie np. używając mało prądu, możemy grać do woli w pociągach. Mobilność i małe rozmiary mają też swoje wady. Pierwszą podstawą, i to najczęściej rozważaną przez przyszłych właścicieli laptopów do gier jest to, że laptop ma dużo bardziej ograniczone możliwości modernizacji w porównaniu z komputerem stacjonarnym. Nie można tutaj tak prosto dołożyć sobie pamięci RAM.
Często modyfikacje oznaczają wymianę dużej ilości oprogramowania, oraz podzespołów. Jeżeli porównamy komputer osobisty z laptopem do gry o podobnych parametrach i podobnej wiele wydajności, ten pierwszy prawdopodobnie będzie tańszy. Nie bierzemy tutaj pod uwagę zakupu dodatkowych akcesoriów, takich jak: monitor, klawiaturę, myszka, czy głośniki, które mamy już wbudowane w laptopa.
Jednak te małe możliwości upgrade’a w laptopie możemy wykorzystać. Myśląc do przodu, i patrząc co teraz jest nam potrzebne, możemy przewidzieć, jak będą kształtować się wymagania gier, i tak dobrać sprzęt, by ewentualne modyfikacje w dalszym ciągu dawały nam dosyć dobrą wydajność sprzętową. Nie możemy też przekreślać na laptopa do gier.
Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo modeli, na których można grać z tak samo dobrym skutkiem, jak na komputerze stacjonarnym. Tego typu maszyny bez większych problemów będą obsługiwać gry, które pojawiają się w najbliższych latach.
Jeśli już decydujemy się na zakup laptop do gier z wyższej półki, to pole naszego wyboru wcale się nie zawęża. Pojawia się wiele nowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Bo przy droższym sprzęcie to szczegóły są najważniejsze.
Wielu poszukujących swojego idealnego sprzętu spotkało się z określeniem SLI lub Crossfire. Co to właściwie jest? W ten sposób określa się technologię pozwalającą na połączenie dwóch takich samych kart graficznych. Bo tak, jest to możliwe. I teraz, skrót SLI dotyczy jednostek nVidii, a Crossfire – AMD. Co nam daje posiadanie dwóch kart graficznych? Wzrost wydajności laptopa do gry. No a co się z tym wiąże, i ceny.
W przypadku osób, które już sięgają po produkty z najwyższej półki, ten wydatek szybko się zwróci w postaci długich godzin spędzonych na graniu na najwyższym poziomie.
Czy cena gra rolę? Odpowiedź będzie niezwykle dyplomatyczna – to zależy. Wszystko można kupić. Pytanie, czy wszystko jest obecnie potrzebne. Jaki też mamy limit cenowy na zakup laptopa do gry? Można kupić zarówno sprzęt za dwa, jak i za trzynaście tysięcy, i na obu doskonale się bawić. Wiele też zależy od gier, w które gramy.
Wiele z nich nie ma wielkich wymagań. Jednak jeśli inwestujemy w odpowiednią jakość kolorów i dbamy o szczegóły, to powinniśmy zainwestować w dobrą kartę graficzną. Połączenie jej z odpowiednimi podzespołami stworzy sprzęt, który będzie doskonale bawił przez najbliższe lata, i będzie na tyle wydolny, by sprostać coraz to nowym wymaganiom aktualnych gier święcących swoje premiery.