Firmy geotechniczne Szczecin – na rynku znajdziemy sporo firm geotechnicznych, które wykonują badania geotechniczne. Ich koszt to około tysiąca do tysiąca pięciuset złotych, w przypadku niepodpiwniczonego budynku. Będziemy musieli je zapewne dołączyć do dokumentacji, ubiegając się o pozwolenie na budowę jednorodzinnego domu. Nawet gdy to nie będzie konieczne, to lepiej firmie geotechnicznej tego typu badania zlecić. Powiedzmy sobie, co to są za badania oraz po co się je robi.
Czym są badania geotechniczne?
Firmy geotechniczne spotykają się bardzo często z pytaniami od swoich klientów, które dotyczą zamawiania badań geotechnicznych gruntu dla domów jednorodzinnych. Bardzo wielu projektantów, inwestorów, a nawet urzędników – nie jest do końca jasne, czy geotechniczna opinia jest niezbędnym oraz wymaganym prawnie elementem projektu budowlanego.
Sporo klientów ma także wątpliwości co do sensu praktycznego przeprowadzenia takich badań, szczególnie gdy w okolicy już są wybudowane domu i traktuje je, jako kolejny papierek urzędniczy obliczony na dodatkowe skomplikowanie oraz bez mocno zbiurokratyzowanej dogi do wymarzonego domu. O co chodzi z badaniami geotechnicznymi?
Badania geotechniczne gruntu prowadzi się po to, aby ustalić wodno-gruntowe warunki posadowienia budowlanych obiektów. Pozwalają nam one odpowiedzieć na wiele istotnych pytań. Dowiemy się jaki grunt znajduje się na danym obszarze, jak i na jakieś głębokości umiejscowione są poszczególne warstwy gruntu, w tym także nośna warstwa. Dzięki badaniom geotechnicznym dowiemy się, czy na danym gruncie możemy lokalizować obiekty budowlane oraz jaki konkretnie jest poziom wód gruntowych i ile wynoszą jego wahania. Firma geotechniczna po przeprowadzeniu badań przekaże nam, jaki rodzaj fundamentowania musimy zastosować, aby budynek był bezpieczny w użytkowaniu oraz bezpieczny.
Zgodnie z prowadzonymi praktykami, badanie geotechniczne gruntu polega na niczym innym, jak na wykonaniu przynajmniej trzech badawczych otworów na głębokość mnie mniejszą niż dwa metry poniżej poziomu przewidywalnego posadowienia fundamentów. Zatem w przypadku niepodpiwniczonych, głębokość średnia wyniesie około trzech metrów. Z odwiertów pobierane są próbki gruntu oraz wody. Gdy pojawiają się pewne wątpliwości, co ich właściwości, to kierowane są do dalszych laboratoryjnych badań. Gdy mamy do czynienia z niespoistymi gruntami, to musimy określić ich zagęszczenie oraz także inne mechaniczne właściwości. W tym celu przeprowadzane jest sondowanie. Czy wiesz, na czym polega sondowanie? Polega ono na wbijaniu, wciskaniu oraz wkręcaniu sondy w grunt.
Po co są robione badania geotechniczne?
Badania geotechniczne kończą się opinią geotechniczną. Składa się ona z części graficznej oraz opisowej, w której zawarte są wnioski. To one właśnie są najważniejsze. Pozwalają na bezpieczne i prawidłowe zaprojektowanie fundamentów domu. Do tego określają ich głębokość. Jednocześnie sugerują dobór ich rodzaju, jak i właściwej izolacji. Badania geotechniczne rozwieją wszelkie wątpliwości, czy możliwe jest podpiwniczenie budynku, odprowadzenie deszczówki do gruntu z dachu, zbudowanie oczyszczalni ścieków przydomowej.
Geotechniczna opinia jest podstawą dla projektanta, aby ustalić tak zwaną kategorię geotechniczną budynku. W warunkach polskich jednokondygnacyjne oraz dwukondygnacyjne domy jednorodzinne, oraz budynki gospodarcze zalicza się najczęściej do pierwszej geotechnicznej kategorii. Jednak jeśli geotechniczna opinia stwierdza, że warunki wodne i gruntowe są skomplikowane, to wówczas sam projektant konstrukcji podnosi geotechniczną kategorię budynku na drugą lub też trzecią.
Ile kosztują oraz ile trwają badania geotechniczne?
Badania geotechniczne standardowe to koszt około tysiąca do tysiąca pięciuset złotych. Musimy jednak pamiętać, że ceny się mogą różnić pod względem lokalnym. Poza tym koszt ma wpływ na głębokość oraz także ilość odwiertów. Cena wzrasta, gdy planujemy dom z piwnicą. Jeśli dołożymy do tego jeszcze badanie pH wody, do kwoty powyższej musimy doliczyć pracę laboratorium.
Badania, które polegają na odwiercie, wykonuje się dosłownie w ciągu jednego dnia. Zajmuje to najczęściej kilka godzin. Jeśli na danym terenie występują pewne podtopienia, to często badanie jest powtarzane w innym czasie. Wszystko po to, aby ustalić sam poziom wahania poziomu wód zależnie od konkretnej pory roku. Na podstawie wszelkich pomiarów oraz danych zebranych w terenie, jak i materiałów archiwalnych jest przygotowywana geotechniczna opinia. Trwa ona najczęściej około dwóch tygodni.
Warto także na uwadze mieć to, że koszt geotechnicznego badania gruntu jest mniejszy nieporównywalnie od kosztów zakupu działki. Jednak badanie pomoże nam się ustrzec wydatków, które są związane z usuwaniem usterek, awarii, jak i wszelkich wad konstrukcyjnych budynku. Pozwala nam tak zaprojektować dom, aby mieć pewność, że przetrwa naprawdę długie lata. Jeśli badanie jest wykonane jeszcze przed zakupem działki, to mamy szansę na wycofanie się ewentualne z inwestycji. Inwestycja w rozrachunku ostatecznym może się okazać za droga.