Kto może organizować półkolonie

Kto może organizować półkolonie

Kto może organizować półkolonie – półkolonie bardzo często mylą się z koloniami. Dzieje się tak, ponieważ obie te nazwy są do siebie nieco zbliżone. Aczkolwiek jedną z najważniejszych różnic występujących między nimi jest to, że aby skorzystać z półkolonii nie trzeba wyjeżdżać z poza obszaru swojego miejsca zamieszkania. Półkolonie z obecnych czasach są bardzo popularne, a ich organizacja odbywa się nie tylko w dużych miastach, ale również na wsi.

Dzięki uczestnictwu w takich zajęciach można nawiązać nie tylko nowe przyjaźnie z rówieśnikami, ale także w sposób produktywny spędzić swój wolny czas. Półkolonie są realizowana w większości przypadków w godzinach pracy rodziców, dlatego zapisując dziecko na półkolonie może zapewnić mu nie tylko odpowiednią opiekę dorosłych, ale również rozwijać w sposób odpowiedni jego pasje. Bowiem coraz częściej spotyka się możliwość uczęszczania na półkolonie o charakterze tematycznym.

Jakie wymagania należy spełnić, aby móc zrealizować półkolonie?

Kto może organizować półkolonieAby móc zrealizować półkolonie należy przede wszystkim dysponować odpowiednim zapleczem logistycznym. W szczególności, jeżeli chodzi o odpowiednio przystosowany budynek, teren, ale również kadrę wychowawców. Każdy podmiot – niezależnie od tego, czy jest to placówka wychowawcza, szkoła, osoba prawna, czy też osoba fizyczna – ma możliwość zorganizowania półkolonii dla dzieci i młodzieży. Natomiast, aby tego dokonać należy złożyć przede wszystkim odpowiednie zgłoszenie do kuratorium oświaty. Oprócz zgłoszenia należy także pozyskać opinię od powiatowego Komendanta Straży Pożarnej w przedmiocie ochrony przeciwpożarowej budynku i terenu, na którym będą przebywały dzieci i młodzież podczas takich zajęć. Gdy już wszystkie dokumenty zostaną skompletowane to zgłoszenie do kuratorium oświaty należy wysłać minimum czternaście dni przed planowanym rozpoczęciem półkolonii. Zgłoszenie takie można wysłać za pomocą formularza na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl, badź pocztą tradycyjną. Istotne jest jednakże to, że zgłoszenie powinno zostać zaadresowane do kuratorium oświaty, które będzie właściwe ze względu na miejsce siedziby lub ze względu na miejsce zamieszkania organizatora takich półkolonii. W przeciwnym wypadku zgłoszenie, mimo spełnienia wszystkich warunków, może nie zostać zaakceptowane, a tym samym organizacja półkolonii nie będzie mogła dojść do skutku. Trzeba również pamiętać o tym, że każdy podmiot, który decyduje się na zorganizowanie półkolonii, które będą odpłatne, powinien dodatkowo posiadać wpis w rejestrze odnoszącym się do organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Natomiast, jeżeli półkolonie mają charakter bezpłatny to taki wpis nie jest wymagany od organizatora półkolonii.

Jakie akty prawne odnoszą się do organizacji półkolonii?

Jeżeli chodzi o akty prawne odnoszące się organizacji półkolonii to zalicza się do nich w szczególności:

  • ustawę z dnia 7 września o systemie oświaty
  • ustawa z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
  • rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 roku w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży

Co zaliczyć należy do zalet półkolonii?

Do zalet półkolonii trzeba zaliczyć przede wszystkim:

  • możliwość udziału w ciekawych zajęciach bez potrzeby wyjeżdżania z miasta
  • możliwość wzięcia udziału zarówno w bezpłatnych, jak i płatnych koloniach
  • szansa na rozwój pasji i pozyskanie nowych umiejętności przez dzieci i młodzież
  • szansa na zdobycia nowych przyjaciół w grupie rówieśniczej i nie tylko
  • możliwość opieki nad dziećmi w czasie, w którym rodzice przebywają w pracy

Podsumowanie

Podmiot organizujący półkolonie musi pamiętać, że na dwadzieścia osób przebywających na zajęciach musi być przeznaczony przynajmniej jeden wychowawca. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy w grupie są wyłącznie dzieci poniżej 10. roku życia – w takim przypadku jeden wychowawca musi przypadać na piętnaścioro dzieci. Osoby pełniące funkcję wychowawcy powinny być osobami pełnoletnimi, którzy ukończyli kurs odnoszący się do wypoczynku dzieci. Osoby takie muszą być również nie karalne oraz posiadać minimum wykształcenie średnie. U wychowawców podczas półkolonii bardzo cenioną cechą jest umiejętność zachowania spokoju, jak również kreatywność. Bowiem należy pamiętać, że każde dziecko będzie wykazywało się innym charakterem i aby podołać w przypilnowaniu całej grupy należy w sposób rozważny sprawować swoją funkcję. Natomiast, jeżeli chodzi o osoby, które chcą zostać kierownikiem na półkoloniach – powinny również być pełnoletnie, nie być karane w przeszłości, posiadać wykształcenie minimum średnie, jak również posiadać ukończony kurs na wychowawcę wypoczynku oraz trzyletnie doświadczenie zawodowe z zakresu wykonywania zadań opiekuńczo-wychowawczych, jak również dydaktyczno-wychowawczych. Wymagania te ściśle zostały określone w aktach prawnych, które zostały przedstawione powyżej i są one w pełni obowiązujące każdą osobę, która zamierza pełnić te konkretne funkcje na półkoloniach organizowanych dla dzieci i młodzieży.