Gabinet kosmetyczny – jakie wymagania powinien spełniać? Salon kosmetyczny jest miejscem, gdzie szczególnie możemy zadbać o nasz wygląd, co w konsekwencji korzystnie wpływa na nasz stan psychiczny i samopoczucie. Jego wygląd powinien być wygodny i praktyczny, ale również zgodny z przepisami wymaganymi przez sanepid. Ponieważ wygląd współcześnie jest bardzo ważny, otwieranie gabinetów kosmetycznych jest bardzo popularne. Powinno to być jednak przede wszystkim miejsce bezpieczne pod względem sanitarno-technicznym i porządkowym.
Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zgodę sanepidu na otwarcie gabinetu kosmetycznego?
Prowadzenie tego typu działalności wymaga ścisłego przestrzegania reguł, są to:
– odpowiednie dokumenty,
– rozdzielone strefy,
– surowe przestrzeganie zasad sanitarnych,
– sprawna klimatyzacja i wentylacja,
– odpowiednie atesty i certyfikaty.
Jeśli chodzi dokumenty to niezbędne jest potwierdzenie prawa do lokalu, zaświadczenie o aktualnym przeglądzie kominiarskim, technicznym, a także aktualne książeczki sanepidowskie zatrudnionych pracowników.
Salon kosmetyczny powinien być zlokalizowany w oddzielnym budynku, a jeśli jest jego częścią, musi ona być wyodrębniona. Każda czynność prowadzona w gabinecie kosmetycznym potrzebuje oddzielnego miejsca. Powinno być pomieszczenie do wykonywania usług, pomieszczenie socjalne, poczekalnia dla klientów z wyodrębnioną łazienką, oddzielne miejsce do przechowywania sprzętów czyszczących zaopatrzone w zlew. Należy wydzielić miejsce do przechowywania brudnej i czystej bielizny oraz specjalne pomieszczenie do trzymania preparatów kosmetycznych.
Pracownicy muszą przestrzegać procedury higieniczno-dezynfekcyjne. Używane narzędzia do niejednokrotnego użytku muszą być nie tylko dezynfekowane, ale także poddawane sterylizacji. W każdym z wydzielonych pomieszczeń gabinetu kosmetycznego należy przestrzegać zasad higienicznych i systematycznie dbać o czystość, łazienka dla klientów i pracowników powinna mieć aktualny grafik sprzątania.
Klimatyzacja i wentylacja znajdująca się w salonie kosmetycznym powinna być w nienagannym stanie. Trzeba również dopilnować terminów kontroli kominiarskich, a także konserwacji oraz odgrzybiania klimatyzacji. Ponadto wszelkie urządzenia i maszyny, które są wykorzystywane do pracy w salonie kosmetycznym, powinny mieć stosowne certyfikaty jakości, które zapewniają bezpieczeństwo ich używania.
Zazwyczaj kontrola sanepidu przeprowadzana jest raz w roku, urzędnik sprawdza prawidłowość sterylizacji różnych elementów kosmetycznych, sposób segregacji i utylizacji odpadów, ogólny poziom czystości w gabinecie. Niezapowiedziana wizyta sanepidu może się wydarzyć jedynie wówczas, kiedy jest spowodowana istniejącym zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym.
Jakie środki ochrony osobistej należy stosować?
Kosmetyczka jest zobowiązana do noszenia odzieży ochronnej, dobrze jeśli jest ona w jasnym kolorze, ponieważ wtedy zabrudzenia widoczne są od razu i w przypadku np. pobrudzenia krwią możemy zareagować od razu. Taką odzież trzeba przed upraniem koniecznie zdezynfekować. Zachowanie bezpieczeństwa w gabinecie kosmetycznym wymaga również noszenia rękawiczek jednorazowych, a wykonywanie niektórych zabiegów wymaga również maseczek jednorazowych. Zużyte waciki i lignina oraz rękawiczki jednorazowe powinny być przechowywane w pojemniku na odpady niebezpieczne.
Dłonie są miejscem, w którym gromadzi się najwięcej wirusów i bakterii, dlatego przed wykonaniem, np. stylizacji paznokci trzeba koniecznie umyć ręce i poprosić o to również klienta. Przy umywalce powinno się znajdować antybakteryjne mydło, a także jednorazowe ręczniki do wytarcia rąk. Fotel zabiegowy oraz stolik używany do stylizacji paznokci powinien być dezynfekowany po każdy kliencie.
Zobacz również:
- gabinet kosmetyczny warszawa ochota
- depilacja woskiem w Warszawie
- paznokcie warszawa ochota
- regulacja brwi warszawa ochota
- pedicure ochota
Wyposażenie gabinetu kosmetycznego – w co warto zainwestować?
Podstawą w wyposażeniu gabinetu jest oczywiście odpowiedni fotel kosmetyczny. Ważne jest, aby był wykonany z materiału, który łatwo można czyścić. Fotel stosowany w salonie kosmetycznym powinien posiadać regulację położenia zazwyczaj o napędzie elektrycznym, bądź hydraulicznym. Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest również taboret dla osoby wykonującej zabiegi. Jeśli w gabinecie kosmetycznym wykonywana jest głównie stylizacja paznokci, może to być siedzisko z oparciem, przy wykonywaniu innych zabiegów wygodniejszy będzie taboret bez oparcia. Stołek może mieć okrągły kształt albo wyprofilowany w formie siodła.
Sprzęt oraz produkty do wykonywania zabiegów potrzebują odpowiedniej lokalizacji. Mogą to być zamykane szafki lub otwierane szuflady oraz poręczny, mobilny stolik, niezbędny w salonie kosmetycznym. Stolik pomocniczy powinien się łatwo przesuwać oraz musi być odpowiednio pojemny, aby zmieścił wszystkie akcesoria, istotną sprawą jest też jego podatność na dezynfekcję. Oprócz niezbędnych mebli w dużej ilości zużywane są płyny dezynfekujące oraz produkty jednorazowego użytku. Zalicza się do nich waciki, pilniki, szpatułki, rękawiczki i podkłady jednorazowe. Kolejne elementy zaopatrzenia salonu uzależnione będą od rodzaju planowanych zabiegów kosmetycznych.