Drewno konstrukcyjne do budowy domu szkieletowego to cały czas chętnie stosowany i popularny materiał budowlany. Jest przede wszystkim praktyczny, a poza tym tani, lekki, trwały i łatwo poddający się obróbce mechanicznej. Stosuje się go do budowy domów, tarasów, altan, domków dla gości w ogrodzie i wszelkiego rodzaju konstrukcji użytkowych.
Oprócz walorów praktycznych drewno konstrukcyjne posiada mnóstwo zalet estetycznych, zamienia budowlę w rustykalny dom czy góralską chatę. Drewno na zewnątrz i wewnątrz domu emanuje ciepłem naturalnym i ciepłem emocjonalnym.
Jakie drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe?
Drewno budowlane do konstrukcji szkieletowych musi spełniać szereg rygorystycznych norm. Musi też być odpowiednio wysuszone. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje drewna konstrukcyjnego, jest to:
- drewno konstrukcyjne klejone warstwowo, czterokrotnie strugane, które wykorzystuje się w pierwszej kolejności do wykonania więźby dachowej oraz struktury pod oknami. Tego rodzaju drewno konstrukcyjne skleja się z płatów lub listew drewna wodoodpornym klejem. Ta metodologia charakteryzuje się wysokimi właściwościami izolacyjnymi oraz, co również ma ogromne znaczenie, na wypadek pożaru znacznie wolniej się spala.
- drewno lite to materiał ciosany z jednego kawałka drewna, dwukrotnie przecieranego, wykorzystuje się je głównie do produkcji mebli.
Różne klasy drewna konstrukcyjnego
Drewno na konstrukcje szkieletowe jest przede wszystkim ekologiczne i energooszczędne. Najczęściej do budowy domów stosuje się sosnę z uwagi na jej stosunkowo niewielki ciężar oraz właściwości fizyczne. Niebagatelna jest tu również kwestia ceny, sosna jest znacząco tańsza w każdej wersji budulca niż modrzew czy dąb.
Jednak nie sam gatunek drzewa ma znaczenie w procesie wyboru tego naturalnego budulca. Wybierając drewno do budowy domu szkieletowego inwestorzy kierują się ustanowioną konsekwentnie klasą drewna wskazującą na jego jakość. Pierwszą grupą wyboru jest klasa sortownicza materiału oznaczana w następujący sposób:
- KW: klasa wyborowa
- KS: klasa średniej jakości
- KG: klasa gorszej jakości
Najczęściej do budowy domów szkieletowych wykorzystuje się trzy rodzaje drewna:
- Drewno klasy C24 oraz C27. Zarówno drewno konstrukcyjne C24 jak i C27 suszone są komorowo, dzięki czemu charakteryzują się wysoką elastycznością oraz wytrzymałością. Nie powinno się do celu budowy stosować gatunków o niższej klasie. C24 drewno to materiał wyselekcjonowany, o regulowanej wilgotności, bez przebarwień, ubytków i wad.
- Drewno KVH to drewno lite, stosowane do wykonania konstrukcji stropów oraz ścian. Powstaje z elementów, które nie zmieściły się w klasie C24 drewna. Budulec starannie się oczyszcza, niweluje wszelkie ubytki i dopiero potem łączy za pomocą klinowych złączy. Ten rodzaj drewna jest równie trwały jak C24, cechuje się również wysoką szczelnością i kompatybilnością. Jednak z uwagi na swój proces produkcji jest on stosunkowo drogi.
- BSH powstaje podobnie jak KVH, ale stosuje się go wyłącznie w ważnych miejscach nośnych. To zasługa wysokiej odporności budulca na odkształcenia oraz pęknięcia czy uszkodzenia.
Jak łączyć drewno konstrukcyjne?
Łączenie drewna konstrukcyjnego to jedna z podstawowych technik budowlanych. Od wieków łączy się kantówki drewniane metodą na wpust i pióro czy jaskółczy ogon. Część technik budowlanych wywodzi się ze starożytnej japońskiej szkoły ciesielskiej. Złącza ciesielskie łączą drewniane belki trwale i solidnie za pomocą specjalnie dobieranych akcesoriów konstrukcyjnych.
Aktualnie popularne metody łączenia drewna konstrukcyjnego oparte są na puli złączy ciesielskich, stosowanych również w Polsce. W USA za pomocą złączy ciesielskich spaja się ok. 80% domów jednorodzinnych. W naszym kraju proporcje są nieco inne, ale rozwiązania pozostają cały czas skuteczne. Do najbardziej popularnych łączników na polskim rynku zalicza się taśmy, perforowane płytki, kątowe złącza, wsporniki belek, wsporniki słupów i knagi.
Do dyspozycji budowniczych pozostają również płytki kolczaste (jeże) używane w produkcji prefabrykowanych więźb. Złącza łączą drewno konstrukcyjne na całej długości belek oraz w innych niezbędnych konfiguracjach.
Cena drewna konstrukcyjnego
Drewno konstrukcyjne cennik zależy od jego klasy oraz rodzaju. Cena drewna C24 oscyluje wokół 1200-1300 zł/m3. Stosunkowo niedrogie komponenty dla domu szkieletowego zbudowanego z tej klasy drewna i w stanie surowym, powodują, że w zależności od kubatury kosztuje on od 150 – 250 tys złotych. Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu drewnianego, który staje się dostępny za sprawą materiału budowlanego i stosunkowo krótkiego czasu budowy. A z uwagi na walory termoizolacyjne i energooszczędne może konkurować z każdym innym materiałem.
Jednak decydując się na tego rodzaju inwestycję zawsze trzeba wybierać możliwie najlepszy materiał budowlany, nawet kosztem nakładów na wyposażenie wnętrza. Optymalne użytkowanie drewnianego domu zależy od jego komponentów. Drewno konstrukcyjne wysokiej jakości mieszczące się pomiędzy C24 a C27 spełnia wszystkie warunki techniczne.