Domy spokojnej starości – gdzie spędzić schyłek życia? W Polsce rośnie liczba osób starszych, chorych i wymagających opieki, zwykle 24 godziny na dobę. Nie każdy ma rodzinę i bliskich, którzy mogą zapewnić niezbędną opiekę i towarzystwo. Dzisiejsza młodzież pracuje ponad 8 godzin i żyje w pośpiechu, nie mogąc opiekować się chorymi dziadkami. Nie zawsze.
Opieka nad osobami starszymi nie jest łatwa, wymaga poświęceń i nie każdego na to stać. Wiele osób woli podróżować i spędzać czas z przyjaciółmi niż słabymi członkami rodziny. W takim przypadku rozwiązaniem jest dom opieki, zwany również domem opieki lub domem opieki. Miejsca te nie tylko zapewniają opiekę osobom starszym, ale również towarzyszą osobom w podobnym wieku.
Domy opieki – jakie udogodnienia są dostępne dla seniorów?
Domy opieki różnią się standardami, obłożeniem i stylami zarządzania. Dwa główne typy domów opieki to państwowe i prywatne.
Państwowe domy opieki – są to ośrodki państwowe, a ich standardy są często niższe niż w przypadku prywatnych właścicieli. Domy opieki znajdują się w każdym mieście i przyjmują osoby zarejestrowane w mieście lub gminie, w której znajduje się dom opieki. Uznają osoby, które ze względu na wiek oraz brak bliskiej i chętnej rodziny nie mogą samodzielnie przeżyć i potrzebują stałej opieki. Niestety, aby dostać się do państwowego domu opieki, trzeba czekać miesiącami, a nawet miesiącami.
Liczba wnioskodawców przekracza możliwości centrum, więc natychmiastowa widoczność zainteresowanych stron jest niewielka. Koszt zakwaterowania w instytucjach państwowych jest regulowany ustawowo i ponosi on sam lub jego najbliższa rodzina. Cena zależy od wysokości renty i dochodów członków rodziny.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w ośrodkach państwowych. Każdy z tych ośrodków musi zaspokajać podstawowe potrzeby mieszkańców, czyli zapewniać żywność, opiekę medyczną i pomagać w utrzymaniu czystości. Seniorzy w zależności od ośrodka mieszkają w pokojach 1-4 osobowych. Pielęgniarki i opiekunki dbają o ich zdrowie, a lekarze pełnią dyżur. Zapewnia niezbędną rehabilitację dla osób starszych, prowadzi zajęcia grupowe i gimnastyczne, organizuje zabawne sesje dla gości.
Prywatne rezydencje dla seniorów – takie ośrodki czasami bardzo różnią się od instytucji państwowych. Często bardziej przypominają hotele niż domy spokojnej starości. Minusem jest wysoka cena, bo trzeba zapłacić za kilka, a nawet tysiące miesięcy zakwaterowania. Domy opieki o najwyższym standardzie oferują indywidualne pokoje, dobrze wyposażone, zdrowe, zbilansowane posiłki, stałą opiekę lekarzy i pielęgniarek. W ramach rozrywki seniorzy organizują wycieczki, koncerty, zabawne spotkania, a centrum oferuje siłownie, sauny i inne.
Ze względu na wysoką cenę nie trzeba długo czekać, zazwyczaj dostajesz ją kilka dni po wyborze centrum. Seniorzy mogą przywieźć koty lub psy, co jest niedopuszczalne w ośrodkach stanowych. Istnieje również kilka prywatnych ośrodków o niższym standardzie z niższymi cenami i dobrym stanem. Wiele z nich znajduje się w cichej, zielonej okolicy, gdzie można odpocząć.
Jak wybrać dom opieki?
Wybór ośrodka, w którym ukochana osoba spędzi resztę życia, nie jest łatwym zadaniem. Najlepiej zrobić to razem, a gdzie zamieszkać, decydują seniorzy. Najlepiej wybrać miejsce blisko rodziny, aby obie strony mogły się nawzajem odwiedzać. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić warunki i porozmawiać z lokatorami i opiekunkami do dzieci.
Warunki sanitarne są ważne i należy sprawdzić, czy ośrodek dba o czystość, czy zapewnia zdrową dietę i usługi medyczne dla osób starszych. Jeśli są jakieś ograniczenia w tej kwestii, to czy warto odwiedzać seniorów przez cały dzień. W Internecie często można znaleźć opinie na temat danego ośrodka, z którymi można się zapoznać, aby ustalić właściwy wybór. Jeśli dom opieki jest prywatny, musi istnieć odpowiednia licencja, co również jest powodem do niepokoju.
Domy opieki – czy to dobre rozwiązanie?
Upadek życia najlepiej spędzić z członkami najbliższej rodziny, którzy zapewniają wsparcie, towarzystwo i pomoc w codziennych operacjach. Niestety nie zawsze jest to możliwe, w takim przypadku domy opieki są korzystnym rozwiązaniem.
Czasami staruszek postanawia w nim zamieszkać sam. Wolą to rozwiązanie od życia z rodzinami, które rzadko przebywają w domu. Dzięki temu nie czują się samotni, mają towarzystwo i rozrywkę w domu opieki. Domy opieki są również korzystną opcją dla pacjentów, którzy wymagają stałej opieki pielęgniarek, ale trudno zapewnić im dobre warunki w domu.
Decyzję o zamieszkaniu w domu opieki należy podejmować z osobami starszymi, a osoby starsze nie mogą być tam wysyłane wbrew ich woli. Ważne jest, aby nie zapominać o tych, którzy mieszkają w ośrodku, odwiedzać ich regularnie i jeśli to możliwe zapraszać do domu na wakacje lub wakacje.