Jaki wpływ na człowieka mogą mieć książki? Niektórzy czytają książki jedynie dla przyjemności, inni dla wypełnienia wolnego czasu, a jeszcze inni poszukują w nich porad czy odpowiedzi na nurtujące pytania. Od wieków wiadomo, że literatura ma bardzo duży wpływ na nasze życie, a osoby, które jej unikają, są zwyczajnie uboższe i nie chodzi tu bynajmniej o dobra materialne. Jaki wpływ na człowieka ma regularne czytanie książek?
Dlaczego czytamy książki?
Literatura była z nami obecna niemal od zawsze, choć kiedyś miała ona zupełnie inny wymiar. Dziś wiele możemy usłyszeć o tym, że społeczeństwo odrzuca książki na rzecz treści, które znajdują się w internecie. Niemniej jednak powinniśmy docenić moc słowa pisanego. Dlaczego warto czytać książki? Regularne obcowanie z nimi znacząco poszerza nasz słownictwo, co jest dobrze zauważalne zwłaszcza w przypadku dzieci. Te, które posiłkują się filmami czy serialami, z reguły mają ograniczony zasób słów. Nie zawsze potrafią też zastosować w zdaniu konkretne konstrukcje. Czytanie ubogaca nas duchowo – pozwala zapoznać się z wieloma kwestiami z zupełnie innej perspektywy i spojrzeć na świat inaczej. Wielu z nas potrzebuje takiej odskoczni, choć nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Czytamy, bo chcemy wypełnić wolny czas bądź oderwać się od rzeczywistości. Niektórzy szukają w książkach odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie moralne czy egzystencjalne. Czasami zależy nam na sprawdzeniu czegoś z dziedziny medycyny, gastronomii czy budownictwa. Nie sięgamy do internetu, gdyż doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że największe autorytety nie dzielą się wiedzą specjalistyczną w sieci, a jedynie publikują ją w książkach https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/.
Zmiana decyzji, a może całego życia?
Każdy z nas z pewnością spotkał się ze stwierdzeniem, że dobra książka przeczytana w odpowiednim momencie może całkowicie zmienić nasze życie bądź wpłynąć na kluczowe dla nas decyzje. Rzeczywiście, jest w tym sporo prawdy. Najczęściej dobra książka zawiera w sobie wiele przesłań – nie jest to lekka lektura, którą możemy „połknąć” w kilka godzin. Zazwyczaj daje ona do myślenia, wpływa na nas jako na ludzi, na nasze decyzje czy plany życiowe. Warunkiem jest jednak fakt, iż musi być ona przeczytana w odpowiednim momencie – zwykle wtedy, gdy mamy jakiś problem bądź znajdujemy się na przysłowiowym rozstaju dróg. Czasami utożsamiamy się z bohaterami książek, próbując przenieść sytuacje z ich życia na płaszczyznę naszej codzienności. Pozwala to spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy i poszukać odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście postępuje słusznie? Niektóre książki zawierają w sobie swoistą przestrogę, niekoniecznie podaną wprost – czasami znajdziemy ją dopiero między wierszami. Oczywiście, nadmierne utożsamianie się z bohaterami literackimi nie jest dobrym rozwiązaniem. Musimy bowiem odróżniać świat rzeczywisty od fikcji literackiej, filmowej czy serialowej.
Oświeceni przez książki
Eksperci są zdania, że osoby, które regularnie czytają książki, w zupełnie inny sposób podchodzą do życia. Mają w sobie większą ogładę, potrafią trafniej analizować rzeczywistość, nie są całkowicie subiektywne. Potrafią też w inny sposób wyrażać swoje emocje, dobierając przy tym odpowiednie słowa czy gesty. Są po prostu bardziej obyte, żądne wiedzy, chcą poznawać świat z różnych perspektyw. Wszystko dlatego, że przeczytane książki niejako w nas zostają. Choć wydaje nam się, że ich nie pamiętamy, to nierzadko lokują się one głęboko w naszym umyśle. Zdarza się, że po latach do nich wracamy, przypominamy sobie ich treść oraz przesłanie. Okazuje się jednak, że doskonale pamiętamy, co autor chciał nam przekazać – wystarczy tylko przeczytać kilka pierwszych stron.
Jakie gatunki literackie wybierać?
Wśród wielbicieli literatury od lat trwa spór dotyczący tego, jakie gatunki literackie wybierać, a więc które książki rzeczywiście opłaca się czytać? Jedni uważają, że wartościowe są wyłącznie książki psychologiczne, inni skupiają swoją uwagę na biografiach znanych osób, które coś w życiu osiągnęły. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma nieco inny gust, a co za tym idzie, zupełnie inne preferencje dotyczące literatury. W praktyce okazuje się, że każdy rodzaj literacki ma swoje dobre strony. Możemy więc zatopić się w poradnikach czy biografiach, jeśli nie lubimy świata fikcji. Osoby, które lubią zrelaksować się przy książce, chętniej wybierają tematykę obyczajową, zaś szukający mocniejszych wrażeń – thrillery i kryminały. Tak naprawdę słowo pisane wpływa na nas zawsze w podobny sposób. Poszerza słownictwo, uwrażliwia, daje zupełnie inny pogląd na świat. Dlatego też nie powinniśmy z niego rezygnować, nawet jeśli wydaje nam się, że treści przekazywane w sieci są w stanie godnie zastąpić literaturę. Nie są i eksperci mają w tej kwestii jednoznaczne zdanie. Wyjątek stanowią oczywiście e-booki, czyli książki w wersji elektronicznej. Są one niejako symbolem naszych czasów i bardzo chętnie sięgamy po nie na co dzień. Jeśli jednak mamy możliwość, powróćmy od czasu do czasu do tradycyjnego papieru.
Literacki GPS – blog literacki |
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203 |
04-078 Warszawa |
604 810 444 |
www.literackigps.pl |