Telewizor – wymóg dla każdego domu? Świat idzie wciąż do przodu, szczególnie w rozwoju technologii. Kto by pomyślał kilkanaście lat temu, że to właśnie komputery, laptopy, telefony komórkowe oraz inne urządzenia elektroniczne pozwolą człowiekowi na udogodnienie swojego życia w tak ogromnym stopniu. Możliwość natychmiastowej komunikacji z praktycznie każdą osobą na świecie, dostęp do niemal nieskończonej ilości wiedzy oraz setki innych, użytecznych funkcji. Krótko mówiąc, ciężko jest sobie dzisiaj wyobrazić świat bez technologii.
Z powodu jej ciągłego doskonalenia się, starsze urządzenia są wciąż wypierane przez nowsze modele. Zdarza się też, że niektóre kompletnie odchodzą w niepamięć, jak chociażby dawniej sławne odtwarzacze płyt DVD, które dzisiaj, w dobie internetu, są dość rzadko spotykanym wyposażeniem domu. Jednak, czy taka sama sytuacja może zaistnieć w przyszłości dla urządzenia, które większość z nas ma jeszcze w domu? Czy telewizor może zostać wyparty na rzecz innych, bardziej funkcjonalnych wynalazków?
Krótka historia powstania telewizora, czyli od czego się zaczęło?
Początki telewizji rozpoczynają się w XIX wieku, kiedy to zostało opatentowane pierwsze urządzenie do analizy obrazu. Polacy także mieli ogromny wkład w proces wynalezienia telewizora. Jan Szczepanik opatentował telektroskop, czyli urządzenie pozwalające na przesyłanie ruchomego i kolorowego obrazu na odległość wraz z dźwiękiem. Mimo wszystko, człowiekiem, który został uznany za wynalazcę pierwszego systemu telewizyjnego jest John Logie Baird. W 1924 roku skonstruował on telewizor monochroniczny, a następnie w 1928 roku przesłał za jego pomocą pierwszą transmisję. Ten historyczny moment zapoczątkował badania nad telewizją kolorową, która od lat pięćdziesiątych na stałe zagościła w naszych domach.
Czemu zawdzięczamy sukces telewizorów?
Telewizja pozwoliła na masowy przekaz informacji do praktycznie każdego domostwa, które posiadało odbiornik. Dostęp do wiedzy o wydarzeniach rozgrywających się, nie tylko w najbliższej okolicy, ale też w całym kraju i świecie stał się o wiele łatwiejszy. Co więcej, obecność telewizora w każdym domu zapewniała dotychczas niespotykaną rozrywkę na wiele godzin. Jego koszt z początku był bardzo wysoki, jednak dzięki rozwojowi technologicznemu dany egzemplarz możemy posiąść już za jedyne kilkaset złotych. Dzięki tym wszystkim czynnikom, telewizor stał się pewnym „obowiązkiem” dla każdego domostwa. Jednak, jak wypada on dzisiaj wobec innych urządzeń umożliwiających odbiór informacji?
Nowa era telewizorów
Kiedyś, telewizory służyły jedynie do wyświetlania obrazu. Były one niewielkie, nieporęczne, a sam wyświetlacz nie zapewniał często cudownej jakości. Dziś jest całkowicie inaczej. Telewizory posiadają znacznie większe ekrany. Przekątna o wymiarze 60,70 czy też nawet 80 cali nie jest niczym niezwykłym, a zapewnia niezapomniane wrażenia. Co więcej, słowo telewizor nie oznacza już jedynie urządzenia, dzięki któremu jesteśmy w stanie oglądać powszechne stacje informacyjne. Większość współczesnych producentów dodaje do swoich odbiorników wiele innych, równie przydatnych funkcji. Już teraz, za pomocą telewizora jesteśmy w stanie sprawdzić naszego maila czy też surfować po internecie. Netflix, Spotify, HBO – wszystkie znane platformy serialowe czy też muzyczne są od kilku lat w zasięgu pilota. Jednak, w telewizorze najważniejsza powinna być jakość obrazu, a została ona naprawdę bardzo ulepszona. Technologia 3D, rozdzielczość 4K czy też wysoka płynność wyświetlanego obrazu – kiedyś wydawały się czymś niemożliwym, dziś są one dostępne dla ogromu użytkowników. Dlaczego więc wiele osób rezygnuje z telewizora w domu na rzecz chociażby laptopa czy też nowoczesnego telefonu?
Funkcjonalność kosztem jakości
Telefony komórkowe, laptopy, komputery – te urządzenia najczęściej stanowią alternatywę dla telewizora w domu. Zapewniają one większość funkcji, które oferuje odbiornik telewizyjny, a co więcej, dają multum innych możliwości. Rozrywka, praca, zdobywanie nowych informacji, komunikacja – wszystko to w kieszeni czy też na biurku. To główna zaleta urządzeń typu telefon komórkowy lub laptop. Idąc dalej, ich koszt jest niewielki w porównaniu do najnowszych modeli telewizorów. Być może oferują one niezapomniane wrażenia pod względem jakości obrazu, jednak nie dają jeszcze wystarczającej swobody użytkownikowi. Niestety, jest on ograniczony najczęściej tylko do pasywnego oglądania filmów lub programów telewizyjnych. Pozostaje więc pytanie: czy warto zaopatrzyć swój dom w telewizor?
Wszystko zależy od preferencji
Telewizory były, są i zapewne jeszcze długo będą urządzeniem niezbędnym dla milionów ludzi, co nie jest zaskakujące. Są one nadal w czołówce urządzeń zapewniających wspaniałą jakość obrazu oraz rozrywkę, która jest uniwersalna. Branża prężnie się rozwija, nadchodzi wiele innowacji, co skutkuje nieustannym popytem. Nie sugerujmy się więc tym, że w dzisiejszych czasach stawia się jedynie na funkcjonalność, a telewizory tego nie zapewniają. Kto wie, może już niedługo pilot stanie się kontrolerem, a na ekranie odbiornika ujrzymy kolejną część naszej ulubionej gry w całkowicie nowej oprawie graficznej o niesamowitej jakości?