Jeździectwo konne – dyscypliny sportowe – z każdym rokiem obserwujemy coraz większe zainteresowanie jeździectwem konnym. Mimo, że wciąż to jeden z droższych sportów konie wracają do mody. Żeby jednak móc sportowo uprawiać jeździectwo potrzeba odpowiedniego sprzętu i specjalnych szkoleń. Mimo to warto spróbować, ponieważ takie zawody dają dużo satysfakcji. Jakie dyscypliny oferuje nam jeździectwo?
Oferta zawodów konnych jest bardzo szeroka, oferuje zarówno jazdy konne jak i powozami. Wszystkie z nich łączy oczywiście wspólny mianownik – koń.
Do sportów konnych, uznanych przez Światową Organizację Jeździecką ( z ang. International Federation for Equestrian Sports), zaliczamy: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, powożenie, western riding, woltyżerka i rajdy długodystansowe. Poniżej pokrótce omawiamy każdą z nich:
Skoki przez przeszkody
To najbardziej rozpoznawalna konkurencja konna ciesząca się dużą popularnością na całym świecie. Ze względu na swoją widowiskowość często prowadzone są telewizyjne transmisje z zawodów skoków przez przeszkody zwane Cavaliadą. W 1900 roku dyscyplina ta debiutowała na Olimpiadzie w Paryżu i do dziś jest dyscypliną olimpijską.
Sama konkurencja polega na tym, że w odpowiednio przygotowanej hali lub placu ustawia się kilkanaście przeszkód o różnej wysokości i charakterze (rów z wodą, mur, belki), które koń wraz ze swoim jeźdźcem muszą pokonać w jak najkrótszym czasie i możliwie najmniejsza liczbą zrzutek. Każdy błąd karany jest punktami karnymi. Zwycięża para, która pokona tor w najkrótszym czasie dostając najmniej punktów karnych.
Ujeżdżanie
Kolejna bardzo widowiskowa konkurencja jeździectwa konnego. Ujeżdżanie, podobnie jak skoki przez przeszkody jest kategorią olimpijską. Polega na wykonywaniu określonych figur w czworoboku o wymiarach 20 x 40 m lub 20 x 60 m. Celem ujeżdżenia jest harmonijny rozwój konia, pokazując jego naturalne zdolności i możliwości. Dobrze wyszkolony koń wykonuje polecenia szybko zachowując przy tym dużą grację – wymaga to dużej chemii i zaufania między jeźdźcem a koniem.
Powożenie
Jeździectwo konne było bardzo popularnym sportem już kilka tysięcy lat temu, głównie za sprawą powożenia. Podczas antycznych igrzysk to była jedna z najefektowniejszych konkurencji, a zwycięski koń nagradzany był na równi z jeźdźcem. Rozpoczynano on wyścigów kwadryg, następnie były rydwany dziś jeźdźcy mają do dyspozycji nowoczesne bryczki i sportowe powozy. Konkursy powożenia składają się z trzech części: ujeżdżania, maratonu i powożenia zręcznościowego.
Reining – western riding
To coś dla fanów westernów i lubiących adrenalinę. Reining to konkurencja jeździectwa konnego polegająca na najdokładniejszym przejechaniu schematu. Całość wykonywana jest w galopie, a koń prowadzony jest jedną ręką. Ta bardzo widowiskowa konkurencja wymaga dużej zręczności oraz siły jeźdźca, często kończy się upadkiem i kontuzjami. Największą popularnością cieszy się oczywiście w USA.
Woltyżerka
Sportowe jeździectwo konne to nie tylko wyścigi. Woltyżerka to gimnastyka artystyczna na koniu, który porusza się stępem lub galopem. Ćwiczenia mogą być wykonywane przez jednego jeźdźca lub całą drużynę -zazwyczaj 6-osobową. Do konkurencji tej potrzebni są nie tylko odpowiednio sprawni jeźdźcy, ale wymagane oczekiwania są również wobec konia. Powinien być on przede wszystkim łagodny oraz mieć długi i szeroki grzbiet. To właśnie na nim znajduje się specjalna gąbka i pas woltyżerski.
Rajdy długodystansowe
Dyscyplina, która szybko zdobywa dużą popularność wśród fanów koni. Zadanie jest bardzo proste – koń i jeździec muszą pokonać określoną odległość w jak najkrótszym czasie. Odległości do pokonania są bardzo różne, wszystko zależy ile dni trwa dany rajd. Jeśli jest to wyścig jednodniowy, trasa liczy zazwyczaj 160 km, jeśli trwa kilka dni to każdego dnia pokonywane jest minimum 50 km. Przed każdym odcinkiem każdy koń jest badany przez weterynarza. Tylko po otrzymaniu pozytywnej oceny może on wystartować w wyścigu.
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW)
Bardzo widowiskowe zawody konne należące do dyscyplin olimpijskich. To najbardziej wszechstronne sprawdzenie umiejętności konia i jeźdźca. Może trwać nawet trzy dni, podczas których wykonywane są trzy różne konkurencje.
Pierwszą jest ujeżdżanie, polegające na wykonywaniu odpowiednich figur. Sprawdza dyscyplinę, elegancję i precyzję wykonywania zadań przez konia. Kolejnego dnia rozgrywana jest próba wytrzymałościowa składająca się z trzech części: drogi i ścieżki, stipl, kross. Ostatniego dnia rozgrywany jest konkurs skoków.
Coraz częściej rezygnuje się z trzeciej części tak by zawody rozegrać w jeden dzień. Wygrywa para, która w ciągu trzech dni zgromadzi najwięcej punktów. Zawody WKKW rozgrywane są zazwyczaj podczas dużych targów czy też pokazów przyciągając duże rzesze fanów. Sprawdzają całościowo umiejętności konia i jeźdźca, by osiągać dobre wyniki w tej konkurencji potrzeba lat ćwiczeń, dużej wszechstronności konia i ciężkich treningów.