Co oznacza stan deweloperski mieszkania i czym różni się od tego "pod klucz"

Co oznacza stan deweloperski mieszkania i czym różni się od tego „pod klucz”

Co oznacza stan deweloperski mieszkania i czym różni się od tego „pod klucz” – rynek pierwotny mieszkań stanowi dziś najlepszą opcję dla zdecydowanej większości osób, które decydują się na nowe mieszkania. Nic więc dziwnego, że stale pojawiają się na nim coraz to nowsi deweloperzy z coraz atrakcyjniejszymi ofertami.

Cóż jednak oznacza „stan deweloperski”, w którym najczęściej są przez nich sprzedawane? Otóż choć każdy kojarzy to z mieszkaniem pozbawionym jedynie mebli, tak naprawdę jednak może to zależeć od umowy, którą sporządzamy. Jak zatem tak naprawdę powinniśmy patrzeć?

Deweloperskie czy pod klucz?

Ogólnie rzecz biorąc nowe mieszkania w stanie deweloperskim to takie mieszkania, które – mówiąc prostszymi słowami – są nam oddawane w stanie surowym. Jest to jednak bardzo niedokładne stwierdzenie, bo w tym przypadku wszystko zależy od konkretnego dewelopera i umowy, którą z nim podpisujemy.

Zazwyczaj stan deweloperski wygląda tak, że mieszkanie jest w pełni gotowe do prac wykończeniowych – nie trzeba go ocieplać, doprowadzać jakichkolwiek przyłączy czy przygotowywać ścian pod malowanie (choć nie są one pomalowane). Plusem tego wszystkiego jest fakt, że wszystko możemy dopasować do własnych potrzeb, dobierając kolor farby, rodzaj podłogi i wszystko inne do swoich potrzeb.

Wielkim minusem jest fakt, że całość nie zawiera w sobie sprzętu AGD, który musimy doliczyć do naszych wydatków już po zakupie samego mieszkania. Tutaj jednak znów zwróćmy uwagę, że to wszystko zależy od konkretnej oferty i konkretnego dewelopera – czasem ten sprzęt AGD jest w podstawie, a czasem można go dobrać jako „dodatkowy pakiet, aby po prostu się o to później nie martwić.

Inna sytuacja kształtuje się, jeżeli chodzi o nowe mieszkania oddawane pod klucz. Jak sama nazwa wskazuje, otrzymujemy do niego klucze i możemy się do niego wprowadzać – wystarczy jedynie, że kupimy, wniesiemy i rozstawimy meble.

W takim mieszkaniu ściany są już pomalowane, podłoga położona (oczywiście to wszystko wykonane według naszych wytycznych, które zadeklarujemy w momencie podpisywania umowy), a całe mieszkanie jest już wyposażone we wszelkie urządzenia AGD i sprzęty sanitarne, które będą gotowe do działania. Kupując tego typu mieszkanie nade wszystko należy zadbać o to, żeby wszystko zostało zawarte w umowie deweloperskiej, możliwie jak najbardziej szczegółowo, z zaznaczeniem wszystkiego, co chcemy.

Oczywiście oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy – z jednej strony bowiem mieszkania pod klucz nie wymagają od nas „zabawy” w wybieranie sprzętu, który pasowałby do specyfiki danego lokum. Z drugiej strony z kolei w mieszkaniu w stanie deweloperskim wszystko możemy zrobić po swojemu, dokładnie tak, jak chcemy, samodzielnie. Jeżeli jednak popełnimy jakiś błąd lub doprowadzimy do usterki, spotkamy się z dodatkowymi problemami.

Stan deweloperski – o co zadbać?

Nie oszukujmy się- nowe mieszkania powstają przede wszystkim z myślą o oddaniu ich do użytku właśnie w stanie deweloperskim, najpopularniejszym wśród ludzi kupujących, bo najbardziej elastycznym. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na tego typu mieszkanie?

– zadbajmy o to, aby ściany główne i działowe były wykonane z materiałów z górnej półki cenowej – jeśli możemy, zawrzyjmy to w naszej umowie; jeżeli użyte materiały będą kiepskiej jakości, może być problem z wytłumieniem mieszkania, a same ściany mogą wymagać szybkiego remontu; przeanalizujmy ich jakość, by się nie „nadziać”;

– zwróćmy uwagę, co umowa mówi na temat ścian – najlepiej, aby były one przygotowane pod malowanie; w idealnej sytuacji pokryte będą jedną warstwą białej farby, dającą nam duże pole do popisu – w najgorszym możemy otrzymać ścianę, która będzie niewygładzona i pokryta zwykłym tynkiem – wtedy musimy przeprowadzić prace przygotowawcze, co dodatkowo będzie nas kosztowało dużo czasu, nerwów, a często i pieniędzy;

– zadbajmy o parapety – nowe mieszkania posiadają różne ich rodzaje; zdefiniujmy w umowie, który ich rodzaj najbardziej nam odpowiada;

okna – wybierzmy te, które najbardziej nam pasują i powiedzmy o tym deweloperowi; PCV czy drewniane? To zależy od nas!

– poświęćmy uwagę grzejnikom – najlepiej, aby były „zwykłe”, a nie rurkowe; to jednak również zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji;

– zadbajmy o to, aby mieszkanie było ubezpieczone na jak najdłuższy czas i koniecznie upewnijmy się, że jest to zawarte już w umowie przedwstępnej; lepiej będzie nam się spało, a poza tym po prostu będziemy przygotowani nawet na najgorsze;

 

Podsumowanie

Decydując się na zakup czegoś takiego, jak nowe mieszkanie, tak naprawdę mamy sporo na głowie. Nie wystarczy tylko postawić parafkę na przygotowanej przez dewelopera umowie – ten zawsze będzie chciał wykonać nasze mieszkanie za jak najniższą z możliwych cenę. Zadbajmy więc o każdy detal tego mieszkania i dokładnie zawrzyjmy to wszystko w umowie.

Pamiętajmy, że mamy tu prawo wymagać – w końcu to my płacimy za mieszkanie, w dodatku wcale niemałe pieniądze. Warto więc, byśmy byli świadomi tego, że to tak naprawdę my decydujemy, jakie będzie nasze mieszkanie, a deweloper ma się do tego przystosować.

angielski francuski niemiecki hiszpański